"Im mniej znamy własną przyrodę, tym chętniej zachwycamy się cudzą"

Kartoteka przyrodnicza

NOWOŚĆ!!! - PRZYRODNICZY NORDIC WALKING

 

Kartoteka przyrodnicza

 

Kartoteka przyrodnicza powstała ponad 10 lat temu a stworzył ją założyciel TP "BIRKUT". Celem kartoteki jest zbieranie danych przyrodniczych z terenu okolic Szprotawy. Zapisywane są dane na temat występowania rzadkich i chronionych przedstawicieli fauny i flory ale również drzewa kwalifikujące się jako pomniki przyrody. Opisywane są też miejsca cenne przyrodniczo takie jak oczka wodne, fragmenty drzewostanów i.t.p.

Na początku wszelkie obserwacje przyrodnicze były zapisywane ołówkiem w zwykłych zeszytach. Następnie wydrukowano specjalne kary z rubrykami. Natomiast teraz kiedy jest dostęp do komputerów i różnych programów dane te są zbierane w wersji elektronicznej, chociaż w terenie nadal używa się notatników. Wszelkie dane są wprowadzane do specjalnego programu GIS, który tworzy bazę danych a na specjalnych mapach i zdjęciach lotniczych (ortofotomapach) zaznacza gdzie dana obserwacja została dokonana. Program ten umożliwia drukowanie interesujących nas informacji, tworzenie danych statystycznych oraz wydruk gotowych map lokalizacyjnych.

Dzięki takiej bazie danych w 2006 roku została opracowana 400 str. Inwentaryzacja Przyrodnicza Gminy Szprotawa.

 

Niestety zmiany w przyrodzie zachodzą nie ustanie, w związku z tym zwracamy się z prośbą do wszystkich miłośników przyrody ale i nie tylko o zbieranie takich danych z terenu swojego zamieszkania a następnie o przesłanie najlepiej emailem do nas. Poniżej znajdują się specjalne druki do pobrania. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.

 

arkusz fauna - na tym druku zapisywane są wszelkie informacje o stwierdzeniu rzadkich i chronionych przedstawicieli zwierząt

arkusz flora - na tym druku zbiera się obserwacje o występowaniu rzadkich i chronionych gatunków roślin

obiekty punktowe - ten formularz służy do zapisywania informacji na temat lokalizacji drzew pomnikowych, głazów narzutowych oraz źródeł

obiekty powierzchniowe - tutaj odnotowuje się miejsca cenne przyrodniczo takie jak, starorzecza, oczka wodne, doliny rzeczne, fragmenty lasów, torfowiska i.t.p.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia & Tekst © Jan Ryszawy