"Im mniej znamy własną przyrodę, tym chętniej zachwycamy się cudzą"

 

  • Birkut - bielik (Haliaeetus albicilla), to ptak z rodziny jastrzębiowatych, największy ptak drapieżny w Polsce. Długość ciała ok. 85 - 95 cm, rozpiętość skrzydeł 220 - 240 cm, waga do 6 kg. Nie liczny ptak lęgowy w Polsce ok. 600 - 700 par, objęty ochroną gatunkową. Birkut dawniej to nazwa strzał opatrzonych na końcu orlimi piórami. Inne nazwy to "berkut" z tureckiego oraz "łamignat" z języka staropolskiego.

NOWOŚĆ!!! - PRZYRODNICZY NORDIC WALKING

 

Łuk Mużakowski

 

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa - park krajobrazowy w województwie lubuskim, założony w celu ochrony szczególnego tworu geologicznego - moreny czołowej powstałej podczas zlodowacenia środkowopolskiego (Odry).

Morena ma kształt podkowy o długości 40 km i szerokości 3-5 km (krańce oparte Tuplice i Klein Kölzig w Niemczech. Przez środek łuku płynie Nysa Łużycka. Na terenie parku występują deniwelacje rzędu ok. 100 m. Najwyższym punktem po stronie polskiej jest bezimienne wzgórze k. Żarek Wielkich 178,8 m n.p.m. i drugie, k. Nowych Czapli 182,8 m n.p.m.

Obszar parku był w przeszłości terenem silnej działalności człowieka. Jej efektem są liczne jeziorka pochodzenia antropogenicznego oraz pozostałości po eksploatacji węgla kamiennego.

Łuk Mużakowa jest uważany za jedyną na Ziemi morenę czołową widoczną z kosmosu.

Park obejmuje tereny położone w południowej części województwa lubuskiego, w strefie pogranicza z Niemcami o cennych wartościach przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Obszar Parku pokrywa się z zasięgiem Łuku Mużakowskiego, formy geologicznej, znanej też jako Łużycki Wał Graniczny. Łuk ten ma kształt podkowy otwartej ku północy, o dł. ok. 40 km i szerokości 3-4 km . Nysa Łużycka dzieli Łuk na dwie części w jednym z piękniejszych parków przypałacowych w Europie w m. Łęknica.

Na obszarze Parku występuje znaczna ilość stawów w wyrobiskach po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego oraz pożwirowych. Historycznie omawiany teren leży na pograniczu Górnych i Dolnych Łużyc.

Zapewniamy dojazd autokarem lub minibusem w zależności od liczby uczestników, ognisko oraz fachowe przewodnictwo. Do dyspozycji uczestników pomoce dydaktyczne: lunety, lornetki, kompasy, lupy...

 

Wszelkie informacje o warunkach uczestnictwa oraz zgłoszenia prosimy kierować pod numer
tel.: 502 609 324.

Zobacz galerię.

 

Powrót

Edukacja przyrodnicza

 

 

 

Zdjęcia & Tekst © Jan Ryszawy